Bağımlılıkta Psikososyal Tedavi Yaklaşımları: Terapötik Komüniteler

2 Mart 2017

yedam_soylesileri_george_de_leon_b

Konu Hakkında
Terapötik Komünite (Topluluk), bağımlıların bir arada yaşarken sosyal uyum becerilerini geliştirerek rehabilite olmalarını sağlayan bir yaklaşım modelidir. Avrupa ve Amerika'da yaygın olarak uygulanan Terapötik Komüniteler, tedavide iyileştirici gücün topluluğun kendisi olduğunu savunur. Bu modelin kurucu ve yaygınlaştırıcısı George de Leon'dur.

Konuk Hakkında
George De Leon, uluslararası madde bağımlılığı tedavisindeki öncü uzmanlardan ve Terapötik Topluluk konusundaki ana otoritelerden biridir. Aynı zamanda Terapötik Topluluk (‘The Therapeutic Community') kitabının yazarı olan De Leon, Terapötik Topluluk teorisi, modeli ve yöntemi hakkında birçok bilimsel araştırma yapmış ve akademik makaleler yazmıştır.

De Leon, Amerika'da 10 eyalatte 150 terapötik komünite uygulamasına sahip olan Phoenix House'da 20 yıl süreyle araştırma yaparak bu alandaki en önemli isim olmuştur. Birçok psikiyatrist, psikolog, hemşire, sosyal görevli ve diğer sağlık çalışanına terapötik topluluk yoluyla bağımlılık tedavisi hakkında eğitimler vermiş bir akademisyendir.

*Söyleşilere katılım kontenjanla sınırlı olup, ücretsizdir. Psikiyatristler, psikologlar ve psikolojik danışmanlar, ilgili bölümlerin öğrencileri katılabilir.

Adres: Cerrahpaşa Mahallesi, Etyemez Tekkesi Sk., 34098 Fatih/İstanbul

Telefon: 02125283010