Şüphe duyulduğunda başvurulabilecek testler nelerdir?

Ailelerin en büyük korkularından biri de yakınlarının uyuşturucu kullanmasıdır. Bazen yakınlarının davranışlarından bazen de izledikleri haberlerden etkilendikleri için şüpheye düşerler. Bu süreç hastalığın seyri açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle şüphe duyulduğunda başvurulabilecek yollardan biri de testlerdir. Bunlar arasında idrar, saç ve kan testleri bulunmaktadır.

Test yaptırmadan önce şüphelenilen kişiyle konuşmak gerekir. Her iki tarafın anlaşarak test yaptırması, ilişkinizi ve tedaviyi olumlu yönde etkileyecektir. Gizlice test yapılmaya çalışılması ise sorunlarınızı daha da büyütebilir.

İdrar testi:

İdrar testleri hızlı ve ucuzdur aynı zamanda evde yapılabileceği için gizlilik de korunmuş olur. Kişinin kullandığı maddeye göre değişmekle birlikte genellikle 3 günlük kullanım hakkında bilgi verir. Örneğin eroin idrarda 2-4 gün arasında kalır, bu süre geçtikten sonra verilen idrar testi negatif çıkar. Esrar 1-3 gün, kokain 12-48 saat idrarda kalmaktadır. Bu nedenle testin sonucunun negatif gelmesi o kişinin madde kullanmadığı anlamına gelmez. İdrar testlerinde en son madde kullanılan zamana dikkat edilmelidir. Bonzai gibi bazı maddeler idrar testleriyle analiz edilememektedir. Tiner, bali, çakmak gazı vb. maddeleri de idrarda tespit etmek zordur. Bu maddeler için karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri daha yararlı olabilir.

Bu testlerin kişiye uygun koşullarda yapılması çok önemlidir. İdrarın en fazla 3 saat içinde verilmiş ve taze olması, başka kişinin idrarı ile karışmaması gerekir. Bazen testler yanlış sonuçlar verebilmektedir. Ancak bu çok düşük bir orandır. Bu nedenle beklemediğiniz sonuçlar çıktığı zaman, testin yeniden yapılmasında yarar vardır.

Saç testi:

Saç numunesinde uyuşturucu testi 4 ile 6 ay içinde madde kullanımına dair bilgi verir. Bu test için saç numunesinin uygun bir şekilde alınması önemlidir. Yetersiz numune alınması veya saç üzerindeki boya, kına gibi kimyasal içerikli uygulamalar, test sonuçlarını etkilememektedir. Saçın en az 2 cm uzunluğunda olması gerekir.

Saç teli ayda ortalama 1 cm uzamaktadır. Bu nedenle, saç telinin her bir santimindeki madde yoğunluğu da farklı olmaktadır. Saç teli incelemesi maddenin kullanılmaya başladığından itibaren geçen süreyi ortaya çıkarır.

Kan testi:

İdrar testine göre yanılma ve yanıltma payı daha azdır. Güvenilir sonuçlar vermesi için madde kullanımından çok kısa bir süre sonra yapılması gerekir.

Kan testinin bir dezavantajı madde kullanan kişinin kan alma işleminin sorun yaratmasıdır. Damar yolu ile madde kullanan kişilerde damar zedelenmesi olabilir. Bu nedenle kişilerden kan alımı ancak uzman kişiler tarafından yapılabilir.