Ailede alkol/madde kullanan birey bize ve çevresine zarar veriyor. Ne yapmalıyım?

Bağımlıların aile yakınlarına karşı şiddet uyguladıkları şikayetleri sıkça görülmektedir. Aileler bu konu hakkında ne yapacakları hakkında kararsızdır. Kimi zaman alttan alırken kimi zaman karşılık vermektedirler. Ancak bu tutarsız tutum, bağımlı kişinin bu şekilde davranmasını arttırabilir. Bu nedenle bağımlı kişi ailesine karşı şiddet uyguladığında bağımlıya karşı net ve tek bir tutum sergilenmelidir.

Şiddet bir davranış bozukluğudur. Bu davranış bozukluğuna karşı şiddete izin vermeyecek şekilde önlemler alınmalıdır. Kişinin şiddeti kullanarak istediğine ulaşmasına izin verilememelidir.

Eğer bu kişi çevrenizden birisiyse bunu annesine ve babasına anlatın. Eğer bu kişi size şiddet uyguluyorsa polise başvurabilirsiniz. Kendinizi korumak ve ileri de şiddet girişimlerinin artarak devam etmemesi için emniyete başvurmanız önemlidir. Şiddete izin vermek, şiddete neden olmaktır.

Şiddet karşısında 656 96 96 Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı'nı arayabilir ve şiddet karşısında neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Diğer bir seçenek de "Alo 183" hattıdır. Bu hat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının kadın, çocuk, engelli ve yaşlı, şehit yakınları ve gazilerle ilgili rehberlik ve danışmanlık hizmeti veren numarasıdır.