Bir süre buradan uzaklaşırsa iyi gelir mi? Taşınsak iyi gelir mi?

Bağımlılık psikolojik, çevresel ve biyolojik bileşenleri olan çok yönlü bir hastalıktır. Bunu bir örnekle inceleyelim. Hayatında hiç esrar görmemiş bir kişi esrar bağımlısı olabilir mi? Muhtemelen hayır çünkü hiç esrar görmemiş ve denememiş olur. Peki, çevresindeki herkes esrar kullanan birisi esrar bağımlısı olabilir mi? Muhtemelen cevabınız evet, bu kişinin esrar bağımlısı olma ihtimali daha yüksektir şeklindedir. Çevre madde bağımlılığı için önemli bir etkendir. Bu nedenle tedavi sürecinde ve sonrasında çevre düzenlemesi önem arz etmektedir. Bağımlı birey her ne kadar maddeden arınmış ve tıbbi tedavisini başarıyla sonuçlandırmış olsa da, zaman zaman aklına madde kullandığı dönemler gelebilir. Hem tedavi döneminde hem tedavi sonrasında böyle dönemler ile baş etmek için ortam değiştirmek faydalı olabilir.

Zaman zaman bağımlı bireyler maddeden uzak kalmak için memlekete, köye, tatile gitmektedir, hastanede geçici yatış sağlanmaktadır. Ancak mevcut bir tedavi döngüsünün içinde olmayan birey için bu yöntem geçici fayda sağlar. Sadece maddeden ve madde kullandığı çevreden uzak olmak tedavi için yeterli değildir.

Kişi kendisini alkol ve maddeden uzak tutamıyorsa, arkadaş baskısı olan bir çevresi varsa ve bu çevrenin baskısına karşı koyamıyorsa, bu durumda o çevreden uzaklaşması yararlı olur. Ancak beklenti yüksek olmamalıdır. Kişi kendi yaşadığı yere döndüğünde de tedaviye devam etmelidir. Yer değişikliği yalnızca bir geçiş sürecidir.

Psikolojik, çevresel ve biyolojik etkenleri olan bağımlılığın tedavisi için sadece çevresel riskleri ortadan kaldırmak yeterli olmamaktadır. Önemli olan bireyin kendi çevresine döndükten sonra madde isteğiyle nasıl baş edebileceğini öğrenmesidir. Kişi onu zorlayan ortamlarda ya da durumlarda bununla nasıl başa çıkacağını bilmelidir. Kişinin istekle başa çıkmayı öğrenmesi, kendisi için riskli durumların farkında olması ve alışması gereken yeni yaşam tarzına kendini adapte edebilmesidir. Bu beceriler ise bireyin psikolojik destek almasıyla kazanılır. Bu konuda ilinizde bulunan Yeşilay Danışmanlık Merkezinden destek alabilirsiniz.