Evde bağımlı bir ebeveyn varsa diğer ebeveynin çocuklara yaklaşımı nasıl olmalıdır?

Bir aileyi yapboz parçaları gibi düşünebiliriz. Bir parçanın başka bir yerlerde olması nasıl yapbozun tamamlanmasında olumsuzluk doğruyorsa, elbette ki bağımlılık ailenin geri kalan tüm üyelerinin de bir arada olmasına engel olur. Yani ailede bir üyenin bağımlı olması ailenin diğer üyelerini etkilemektedir.

Alkol veya madde bağımlılığı olan ebeveynlerin çocukları madde kullanımı açısından riskli durumdadır. Bu çocuklarda utanç ve suçluluk duygusu sık gözlemlenir. Arkadaşlarını eve davet etmekten çekinebilir. Hatta bu olanlardan kendisini sorumlu tutabilir.

Ailede bağımlı bir bireyin olması tüm ilginin onun üzerine odaklanmasına neden olur. Bu durum evdeki diğer bireylerin ihmal edilmesine yol açabilir. Özellikle 0-16 yaş çocuklar bu durumdan daha olumsuz etkilenir. Evdeki çocukların duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olun.

Bağımlı ebeveynin çocukların yanında alkol veya madde kullanmamasını sağlayın. Eğer bağımlı ebeveyn alkol ya da madde etkisi altındayken çocuklara şiddet uyguluyorsa konuyla ilgili yasal tedbirler alabilirsiniz.

Çocukların yaşlarına uygun şekilde bağımlı bireyin durumunun açıklanması gerekir. Çocuklara bağımlılık hakkında bilgi verilirken dikkatli olunmalıdır. Çocuğun bilmediği maddeler tanıtılmamalıdır. Tüm bu yaşananlardan dolayı kendisini sorumlu hissetmemesi yönünde bir açıklama yapılmalıdır. Bu konuyla ilgili bilgilendirme yapmadan önce Yeşilay Danışmanlık Merkezlerinde uygulanan "Bağımsız Kuşak Programından" destek alınabilir.