Askere gitse düzelir mi?

Askere gitmek, bırakmak için motivasyonu olan bireyler için bir şans olabilir. Kişilerin alkol veya madde kullanan çevreden uzak kalması, onların maddeden uzak durmasına yardımcı olabilir. Askerlik, aynı zamanda kişilerin sorumluluk duygusunun artmasına ve yaşamını düzene sokmasına yardımcı olur. Bununla beraber askerden döndükten sonraki süreç önemlidir. Eğer kişiler askerden döndükten sonra yine aynı ortamlara girerse bağımlılıklarına hemen geri döner. Bu nedenle, gerekli değişikliklerin önceden yapılması gerekir.

Kullandığı maddeyi bırakmak istemeyen ve çocukluğundan beri madde kullanan kişiler için askere gitmek çok yararlı değildir. Bu kişiler bir yolunu bulup askerde de madde kullanmaya devam eder.

Diğer bir önemli nokta, bu tür değişikliklerin temel bir çözüm yolu olarak görülmemesidir. Bağımlılık psikolojik, çevresel ve biyolojik bileşenleri içeren çok yönlü bir hastalıktır. Etkili bir tedavi için bağımlılığın bütün bileşenlerine müdahale edilmelidir. Tıbbi tedavi ve psikolojik rehabilitasyon gibi gerekli tedavilere ek olarak, askere gitme seçeneği, o kişinin yaşamını düzenlemek için kullanılabilir ama tek başına bir çözüm yolu değildir.