Çocuklarımdan biri alkol/madde bağımlısı, diğer çocuklarımı korumak için ne yapmalıyım?

Aile bireylerinden biri bağımlı olduğunda bu yalnızca bağımlı bireyi etkilememektedir. Aile bir bütün olduğu için, bu durum ailede bulunan her bir bireyi etkiler.

Madde bağımlılığı bir aile hastalığıdır. Bu hastalık bağımlı kişinin ebeveynlerini, kardeşlerini ve eşini etkiler. Ailenin bu durumdan ne kadar ve nasıl etkileneceğini ise bazı faktörler belirler. Aile içi iletişim, ailenin tecrübe ettiği olaylar, çocukların sayısı, yaşları, ailenin sosyal statüsü ve ekonomik düzeyi, bireylerin mesleği, eğitim düzeyi, kullanılan maddenin türüne kadar faktörler bunlara örnek olarak verilebilir.

Aile içinde bağımlı bir birey olduğunda yapılması gereken öncelikli şey; evdeki diğer bireylerin bağımlılık yapıcı maddelere temasının engellenmesidir. Diğer bireyler bu konuda bilinçlenmelidir. Eğer başka çocuklar varsa onlara yaşına uygun bir dil ile bağımlılığın nasıl bir şey olduğu hakkında bilgi vermek faydalı olur.

Ancak çocuklara böyle önemli bir konu açıklanırken dikkatli olunmalıdır. Çocuklara verilecek bilgi yaş grubuna göre değişkenlik gösterebilir. Alkol veya madde isimlerinin verilmesi sakıncalı görülmektedir. Aynı zamanda çocuklara bilgi verecek kişi de bu konu hakkında doğru ve yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Bu nedenle çocuklara bilgi vermeden önce bu konu hakkında yetkin bir uzmandan danışmanlık hizmeti alınması gerekir. Bunun Yeşilay Danışmanlık Merkezlerinde uygulanan Bağısız Kuşak Programından destek alabilirsiniz.