Sigarayı bırakınca kilo alır mıyım?

İştah artışı ve birkaç kilo almak beklenen yan etkilerden olup, aşırı gıda tüketimi olmadığı taktirde kilo alma problemi yaşanmayacaktır.

Yapılan araştırmalara göre sigara kullanımı glikoz ve insülin toleransını bozduğu, sigara kullananlar kullanmayanlara göre insülin dirençlerinin olduğu tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak, sigara kullanımını bırakan kişilerde insüline karşı hassasiyetin artması ile kilo alımının ilişkili olduğu gösterilmiştir. Öte yandan, kilo alımını etkileyen önemli bir faktör ise sigara bırakıldıktan sonra değişen yeme alışkanlıklarıdır. Özellikle kişinin artan sigara kullanma isteğiyle başa çıkmak için sağlıksız yiyeceklere yönelmesi kilo alımını kaçınılmaz hale getirmektedir. 

Sigara kullanımı ağız içi ve burundaki hücreleri öldürür. Sigarayı bırakınca ağız içi ve burundaki hücreler kendini yenilemeye başlar. Bu yenilenme sonucunda kişiler daha iyi tat ve koku almaya başlayacaklardır. Bu durum yemeklerin daha lezzetli algılamasına yol açar.

Hafif ve düzenli fiziksel aktivitelere başlamak, bol miktarda su tüketmek, sebze, meyve ve düşük kalorili sağlıklı atıştırmalıklar tüketmesi uygundur. Alınan birkaç kilo bir süre sonra verilebilecektir.