Ne kadar zaman sonra para yönetiminin tamamını eşime/oğluma/kızıma verebilirim?

  • Kumar bağımlılığında para yönetimi yapmak ve bütçe kalemleri oluşturmak önemlidir. Kumar oynama davranışı bırakıldıktan sonra kayıp ve borçlar çok daha fazla gündemde olur. Kişiler bu süreci yönetme konusunda kendilerini güçsüz ve cezalandırılmış hissederler ve bu duygu ile tekrar kumar oynamaya başlamaları oldukça sık görülmektedir.  Özellikle de kumar oynayan kişiler borçlarını kapatmak için tekrar kumar oynama davranışı sergileyebilirler.
     
  • Kumar bağımlılığında her kişi farklı şekillerde bu süreci deneyimler ve para yönetiminin ne kadar süreyle yapılacağı kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Para yönetiminde destek olan aile bireyi/kişi belli bir süre devredilen tüm sürecin yönetimini sağlarken zaman içerisinde kişinin kendisi sürece dahil olduktan sonra aile bireyi/kişi tarafından banka hesapları, kredi ödemeleri ve ekstrelerin çifte kontrol yapılması önerilmektedir.
  • Bağımlılık kronik yani ömür boyu süren bir hastalık olduğu için para yönetimi sürecinin olabildiğince uzun tutulması ve sürecin ne kadar süreceği planlanırken bağımlılık sürecini deneyimleyen kişi ile belirlenmesi oldukça önemlidir.