Çocuğum oyunlara para yatırmak veya oyun karakterleri için para harcamak istiyor nasıl bir yol izlemeliyim?

Bazı oyunlar için oyun içi satın almalar söz konusu olabilir. Çocuğunuz oynadığı oyunda karakteri güçlendirmek, oyun içinde belirli başarılar sağlamak için satın almalar gerçekleştirmek isteyebilir. Çocuğa bu süreçte tamamen hayır demek veya yasaklamak çatışma doğurabilir. Çatışmalara bağlı olarak bu satın almaları gerçekleştirmek isteyen çocuğun davranışlarında bazı olumsuz süreçler gözlemlenebilir (izinsiz para alma, aile üyelerinin izinsiz kredi kartını kullanma gibi). Çocuk oyun içi satın almalar gerçekleştirebilir ancak bunların belirli kurallar dâhilinde olması gerekmektedir. Bu kuralları 3 maddede inceleyebiliriz;

  • Oyun için harcayacağı parayı kendi harçlıklarını biriktirerek sağlaması gerekmektedir. Aile üyeleri düzenli verdiği harçlıkta arttırma veya azaltma yapmadan çocuğun harçlığını düzenli olarak vermeye devam etmelidir. Çocuğa harçlıklarını biriktirerek oyun içi satın almalarda kullanabileceği bilgisi verilmelidir.
  • Harçlıklarının tamamını oyun için kullanmamalıdır, bundan dolayı bilgilendirme yapılırken harçlıklarının yalnızca 1/3'ünü kullanabileceği bilgisi paylaşılmalıdır. Aksi takdirde çocuğunuz tüm harçlıklarını oyunda harcamak için kullanmak isteyebilir ve parası bittiğinde ihtiyaçlarını karşılamak için aile üyelerinden talep-kar bir şekilde para istemeye başlayacaktır.
  • Oyunda satın alma süreciyle ilgili sınırlama getirilmeli ve bu bir kural olarak çocuğa belirtilmelidir. Sınırlama aile tarafından çocuğunda fikri alınarak ‘'Bir ay içinde iki oyunda toplam 100 TL'lik bir harcama yapabilirsin" veya "Haftalık yalnız 30 TL'lik oyun harcaması yapabilirsin'' gibi ifadelerle çocuğa aktarılmalı ve sözleşmeye eklenmelidir. Bu sınırlama çocuğunuzun tüm parasını oyun için ayırmasının da önüne geçecektir.