Bağımlılık Kadar Önemli Bir Kavram: Eşbağımlılık

Aile çocuk ilişkisi hayatın her alanında her evresinde  çok önemli bir bütündür. Bağımlılık ve aile ilişkileri bu bütünden biridir. Bağımlılık sadece bağımlı bireyi değil başta ailesi olmak üzere çevresinde ki pek çok kişiyi de olumsuz yönde etkilemektedir, yalnızca bağımlı birey değil ailesi ve çevresi de yaşanılan olumsuzluklara maruz kalır ve bunlarla başetmeye çalışır.

Bağımlılığı yenmek için  ailenin desteği, kişinin maddeyi bırakması için vermiş oldukları emek ve destek son derece önemlidir. Bireye maddeden uzak durması, bırakması için destek verileceği söylenmeli, arkasında olunduğu hissettirilmelidir. Aile bağımlılıkla mücadele de en önemli güçlerden biridir, ancak bağımlı bireye yapılan destek ve yardımların ona zarar vermemesi gerekir.

Eşbağımlılık nedir, neden bu kadar önemlidir? .Eşbağımlılık yaşayan aileler, sorunları görmezden gelerek, üstünü örtmeye çalışırlar, üstünü örtemezlerse bu davranışların normal olduğunu  göstermeye çalışırlar. Kaçma en çok yapılan hatalardan biridir, sorunlardan ve dertlerden kaçmayı, çözüm üretmek ve yüzleşmek yerine tercih ederler.

Konuya ilişkin birkaç örnek verecek olursak; kızına alkol almaya giden bir anne, komşular tartışma sesini duymasın diye oğluna uyuşturucu parası veren bir baba, bu örnekler elbette çoğaltılabilir ancak eşbağımlılığın özü bağımlı bireyin bağımlılığını  beslemektir, eşbağımlı aile bireyleri bu yolla hem kendi vicdanlarını rahatlatırlar hemde bağımlı bireyi rahatlattıklarını düşünürler ancak bu yaklaşım her iki taraf içinde yanlıştır.

Eşbağımlı aile bireyleri bunu  kendilerini bağımlı bireye karşı suçlu hissettikleri için yaparlar.  Bağımlı bireylerin sıklıkla söylediği ailem daha iyi olsaydı ben böyle olmayacaktım gibi yakınmalar bu duruma sebep olabilir. Bu yüzden onun istediği herşeyi yapmaya mecbur hissederler,  kendi yaşamlarını ihmal ederler ve kendilerini bağımlı bireyin isteklerine adarlar.

Bağımlılığı beslememek ve bağımlı bireyin iyileşme sürecini kolaylaştırmak için eşbağımlılığın önüne geçilmelidir. Ailenin bu konuda bilinçlenmeli ve gerekirse uzman kişilerden yardım almalıdır. Bağımlılığın bir aile hastalığı olduğu unutulmamalı, aile bağımlı bireyle birlikte hareket etmelidir.

Psk. Fatihcan Öncü

Kaynaklar:

Atintaş M., Eşi Alkol Bağımlısı Olan ve Olmayan Kadınların Evlilik Uyumu:

Eş Bağımlılık Algılanan Güç Depresyon, Anksiyete ve Stres Açısından Bir İnceleme.

BOZKURT O., Madde Bağımlısı Bireylerin Bağımlılık Süreçlerine Ailenin Etkisi.

PAYLAŞ