Yeşilay ve Ümraniye Belediyesi bağımlılıkla mücadelede işbirliğine gitti

25 Ocak 2018

Bağımlılıklar alanında koruyucu, önleyici ve rehabilite edici çalışmalar yapan Yeşilay ve Ümraniye Belediyesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Ümraniye'de YEDAM açılacak, ilçe genelinde yapılacak bağımlılık çalışmalarında ortak hareket edilecek.

Bağımlılıklar alanında koruyucu, önleyici ve rehabilite edici çalışmalar yapan Yeşilay ve Ümraniye Belediyesi arasında, Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ve Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can'ın katılımıyla işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında, Ümraniye Belediyesinin desteğiyle, Ümraniye'de, Yeşilay'ın alkol ve uyuşturucu bağımlılarına ve yakınlarına ücretsiz olarak psiko-sosyal destek verdiği Yeşilay Danışmanlık Merkezi, YEDAM açılacak. Belediye tarafından yer tahsisinin yapıldığı YEDAM için, Yeşilay model uygulamayı hayata geçirecek, kısa bir süre içerisinde bağımlılık alanında uzman psikologların, sosyal hizmet uzmanların istihdam edilmesi ve mekân iç ve dış donanımıyla, merkez hizmete açılacak.

Alkol ve uyuşturucu bağımlılarını tıbbi tedavi sırası ve sonrasında hayata kazandırmak için psiko-sosyal desteğin verildiği YEDAM'da ayrıca, hobi ve mesleki yeterlilik kurslarıyla, bağımlıların yaşam beceriler ve sosyal uyumları artırılacak, rehabilitasyon desteği sonrası da İŞKUR vasıtasıyla işe yerleştirme imkanları sağlanacak. Ümraniye Belediyesinde düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, bağımlılara umut olan YEDAM'ın yaygınlaşmasında belediyelerin desteğinin, mücadeleye güç kattığını söyledi. Öztürk konuşmasında; "Bağımlılık evrensel bir sorun, herkesin duyarlı olması, elini taşın altına koyması gereken bir konu.

Yeşilay olarak ülkemize en uygun önleyici, koruyucu ve rehabilite edici çalışmaların modellerini çıkarıyor ve uygulamaya geçiriyoruz. Bu uygulamalarımız da yerel kurumlar desteğiyle de hayat buluyor. Bugün burada da konuya olan duyarlılık ve ilgisiyle, Yeşilay'ın destekçisi olan Ümraniye Belediyesi ve nezdince Belediye Başkanımız Sayın Can'la YEDAM'ın Ümraniye'de açılması ve ilçede yapılacak bağımlılık çalışmaları için ortak hareket etme adına protokol imzaladık. Hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Ümraniye Belediyesinde Başkanı Hasan Can ise törende yaptığı konuşmada; "Uyuşturucunun ağına düşmüş bağımlı kardeşlerimizin tedavi edilmesi noktasında Yeşilay'la birlikte bir danışma merkezi açıyoruz. Ama en önemlisi, kişinin tedavi gördükten sonraki çevresinin ve imkânlarının bir daha o durumu gerektirecek ortam olmaması. Bizim çalışmalarımız bu yönde. YEDAM, tedavi noktasında ve sonrasında bireyin edindiği güzel alışkanlıklarla kişiyi o duruma bir daha düşmemesi için oluşturduğumuz bir çalışmadır. Bu hizmeti de Yeşilay verecek" dedi