Yeşilay ve Gaziantep Belediyesi işbirliği protokolü imzaladı

13 Ekim 2017

Yeşilay ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında "Bağımlılıklara Yönelik Koruma, Önleme ve Rehabilitasyon Alanında İşbirliği Protokolü" imzalandı. Protokolle, Gaziantep'te yapılacak olan tütün, alkol, madde, teknoloji gibi bağımlılıklara karşı mücadele sistematik bir modele dönüştürülecek, bağımlılıkla mücadelede farkındalık oluşturulacak.

Büyükşehir, Yeşilay ile bağımlılıkla mücadelede ortak hareket edecek, imzalanan işbirliği protokolüyle Türkiye'ye model olabilecek çalışmalar yürütecek. Mahalleye, sokağa, parka, caddeye inecek Büyükşehir Belediyesi, ailelere bağımlılığın zararlarını anlatacak. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in makamında düzenlenen "Bağımlılıklara Yönelik Koruma, Önleme ve Rehabilitasyon Alanında İşbirliği Protokolü" imza törenine, Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Yeşilay Genel Sekreteri Av. Osman Baturhan Dursun, Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz ve ilgililer katıldı.

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk imza töreninde yaptığı konuşmada, özellikle uyuşturucuyla mücadelede ciddi ve önemli çalışmaları olan Gaziantep'le birlikte işbirliği yapmanın önemli olduğunu belirtti. Öztürk; önleme, koruma alanında Türkiye'deki tüm okullarda uyguladığımız Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM), Gaziantep'te de Yeşilay Şubemizin katkılarıyla verimli bir şekilde ilerliyor. Yanı sıra alkol ve uyuşturucu bağımlılarına ve yakınlarına ücretsiz rehabilitasyon desteği verdiğimiz YEDAM'ları da ülke genelinde yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Tüm bu konularda da Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliği yapacağız." dedi.

"Yeşilay bağımlılıkla mücadelede bir marka"

İmza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Yeşilay'ın bir marka olduğunu belirterek, "Türkiye'nin yetiştirdiği şahsiyetlerin bu markanın altında ülkemizin en büyük sorun uyuşturucuyla mücadele üzerinde kafa yormasından dolayı ziyadesiyle mutluyum. Dünyanın ve Türkiye'nin gündeminden hiç düşmeyen uyuşturucuyla mücadelede bir Gaziantep modeli oluşturduk. Süreklilik, takip sistemi, önce yazılım beraberinde koruyucu önleyici tedbirler, yarı yol evleriyle oluşan bir çalışma yürüttük" dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin Valilikle birlikte büyük salon toplantıları düzenleyerek konunun muhatabı olan imamlara, muhtarlara, emniyet mensuplarına ve rehber öğretmenlere uyuşturucuya ilişkin tehlikeleri anlattıklarını vurguladı ve tüm bu çalışmalarda Yeşilay'la ortak hareket edeceklerini belirtti.