Yeşilay, uyuşturucu bağımlılığında danışmanlık hizmetine başlıyor

9 Temmuz 2015

duyur_02

Yeşilay'ın, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle kuracağı "Yeşilay Danışmanlık Merkezi" (YEDAM) sayesinde uyuşturucu madde bağımlıları ve aileleri ücretsiz olarak online, telefondan ve yüz yüze danışmanlık alıp, psikolojik desteklerden yararlanabilecek.

Kuruluşundan bu yana uyuşturucu madde bağımlılığında önleme faaliyetleri yürüten Yeşilay, artık danışmanlık aşamasında da süreçte rol alıyor. İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle hayata geçecek Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) projesi, Yeşilay'ın son yıllardaki en büyük atılımlarından biri. Madde bağımlılarına, ailelerine ve risk altındaki gençlere danışmanlık ve psikolojik destek hizmeti verecek olan YEDAM, İstanbul pilot olmak üzere Türkiye geneline yayılacak merkezler üzerine odaklanıyor. YEDAM, danışmanlık hizmeti vermenin yanı sıra bağımlıların sosyal entegrasyonu için mentörlerin danışmanlık faaliyetleri yürüttüğü bir merkez olacak. Bağımlılıktan kurtulmuş kişilerle, uyuşturucunun ağından henüz kurtulamamış bağımlıları bir araya getirecek olan YEDAM'da, ayrıca seminerler ve bilinçlendirme çalışmaları da yürütülecek.

15 Temmuz'da danışma hattı açılıyor

15 Temmuz'da danışma hattını açılacağı projede, danışmanlık almak isteyen kişiler 444 79 75 hattı üzerinden YEDAM'a ulaşabilecekler. Psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, mentörler ve meslek danışmanları aracılığı ile danışmanlık hizmetlerinin verileceği merkezde farklı yaş grupları için özelleştirilmiş sosyal destek programları da uygulanacak.

YEDAM için oluşturulacak teknolojik altyapı, projenin en önemli parçalarından biri. Bu kapsamda dinamik bir web sitesi ve danışmanlık hizmeti sunulacak danışma merkezi santrali faaliyetlerin yürütülmesinde önemli birer araç olarak görülüyor. Böylelikle ilk adım olarak problemlerini açmaktan çekinen bağımlı ve yakınlarına destek kanalları arttırılmış olacak.