BİRLİKTE AŞALIM

Tütün, alkol, madde, teknoloji, kumar bağımlılarına ve yakınlarına, ücretsiz psikolojik ve sosyal hizmet desteği veriyoruz. Siz de aramıza katılın.

ÜCRETSİZ RANDEVU İÇİN

Yeşilay Danışmanlık Merkezi Bülten - Mayıs 2020

Bağımlılık ve tedavisi hakkında toplumda farkındalık ve bilinç oluşturmak, faaliyetlerimizi duyurmak ve daha fazla kişiye ulaşabilmek amacıyla sizler için YEDAM e-bülten Mayıs sayısını hazırladık.

E-bülten .pdf dokümanını indirmek için tıklayınız...

Online Hizmet Vermeye Devam Ediyoruz.

COVID-19 sebebi ile 18 Mart 2020 tarihi itibariyle uzaktan çalışma modeline geçtiğimiz süre boyunca bağımlılık alanında ve bu dönemde kurulan COVID-19 Psikolojik Danışma Hattı ile telefonla destek ve online görüşmeler planlayarak hizmet vermeye devam ediyoruz.

Covid Psikolojik Destek Hattı'nda 2000'e yakın çağrı yanıtlanarak, COVID-19 salgın sürecinde psikolojik desteğe ihtiyaç duyan kişilere danışmanlık verilmiştir.

Mayıs ayı boyunca Danışma Hattı'mıza 6000'den fazla çağrı gelmiştir. Bunların arasında başta sigara olmak üzere madde, alkol ve kumar bağımlılıkları hakkında başvuru yapan bağımlı ve yakınlarına destek sağlanmıştır.

  • Bu ay içerisinde Yeşilay Danışmanlık Merkezi'ne; en çok bağımlının kendisinin başvuru yaptığı, bunu takiben aile ve bağımlının çevresinden çağrıların geldiği tespit edilmiştir.
  • En fazla tercih edilen başvuru kaynağının medya aracılığıyla, özellikle de Yeşilay kamu spotlarının bu konuda etkili olduğu geri bildirimi alınmıştır.
  • İnternet araştırmaları ve tavsiye üzerine hattımıza yapılan başvurular en sık tercih edilen kaynaklar arasında ikinci sırada yer almıştır.

Sigarayı Bırakmanın Tam Zamanı
COVID-19 hastalığının tahrip ettiği hedef organın akciğer olduğu bilinmektedir. Sağlık açısından büyük tehdit oluşturan sigara, koronavirüs yakalanma riskini arttırdığı gibi tedaviyi de bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkilediği için zorlaştırmaktadır. Çin'den gelen verilere bakıldığında; COVID-19 hastalığı olanlarda sigara içenlerin zatürreye yakalanma ve ölüm risklerinin 14 kat daha fazla olduğunu saptamıştır. Bu nedenle tütün ve türevi ürünlerden uzak kalmak, akciğer sağlığımızı koruyabilmek açısından oldukça önemlidir.

Sigarayı bırakma aşamasında size yardımcı olabilecek önerileri ve sağlıklı kalmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz: