BİRLİKTE AŞALIM

Tütün, alkol, madde, teknoloji, kumar bağımlılarına ve yakınlarına, ücretsiz psikolojik ve sosyal hizmet desteği veriyoruz. Siz de aramıza katılın.

ÜCRETSİZ RANDEVU İÇİN

Yeşilay Danışmanlık Merkezi Bülten - Eylül 2023

Bağımlılık ve tedavisi hakkında toplumda farkındalık ve bilinç oluşturmak, faaliyetlerimizi duyurmak ve daha fazla kişiye ulaşabilmek amacıyla sizler için YEDAM e-bülten Eylül sayısını hazırladık.

E-bülten .pdf dokümanını indirmek için tıklayınız...


YEŞİLAY DANIŞMANLIK MERKEZİ ÇALIŞMA GRUPLARI TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİK

Yeşilay Danışmanlık Merkezi Çalışma Grupları Toplantısını Prof. Dr. Kültegin Ögel ve Türkiye'nin dört bir yanında görev yapan sosyal hizmet uzmanları, klinik psikologlar ve halkla ilişkiler uzmanlarının katılımlarıyla Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezi'nde 12 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştirdik. Çalışma Grupları Toplantısının açılış konuşması Genel Sekreter Yardımcımız Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil tarafından yapılırken, toplantıda Yeşilay Danışmanlık Merkezinde görev alan uzmanların hazırladıkları müdahale rehberleri, psikoeğitim broşürleri ve eğitim içerikleri gündeme alındı.

YEŞİLAY DANIŞMANLIK MERKEZİ HATTIMIZ 1 MİLYONUNCU ÇAĞRIYA ULAŞTI.

Alkol,tütün, madde, kumar, internet bağımlılıkları alanında danışmanlık hizmeti veren Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattımıza 1.000.000 çağrı geldi. Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı bağımlı bireylere psikososyal destek sağlıyor.


Eylül ayında 115 YEDAM Danışma Hattı'mıza gelen 7.879 çağrı, uzmanlarımız tarafından yanıtlandı. Danışma Hattı kurulduğu günden bu yana 1.025.395 çağrı sayısına ulaştı. Sabah 08.30 ile gece 00.00 arasında hizmet veren danışma hattımız; bağımlı kişilere, ailelerine ve bağımlılık hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkese destek veriyor.ÇEVRİM İÇİ KUMAR BAĞIMLILIĞI

Kumar bağımlılığı; beynin etkilenmesi sonucu kişinin kumar oynama isteğini engelleyememesi, tekrarlayan biçimde oynamaya devam etmesidir. Kumar bağımlılığı, ahlaki zayıflık veya irade eksikliği değil, bir beyin hastalığıdır. Kişinin aile ve iş hayatına, ruh sağlığına ve ekonomisine olumsuz etkileri olan, toplumsal uyumu bozan süreğen bir bozukluktur. Kumar bağımlılığında, istenen heyecan duygusunu sağlamak için giderek yüksek miktarlarda para ile oynama davranışı görülür. Zihin sürekli kumar oynama düşünceleri ile meşguldür. Yalan söyleme davranışına sık rastlanır. Kişi oynadığı kumar yüzünden işini, ailesini ve sosyal ortamını kaybeder. Bütün bunların yanında bu kişilerde, duygudurum bozuklukları, maddeyi kötüye kullanım, dürtü bozuklukları gibi durumlar daha sık görülmektedir.

ÇEVRİM İÇİ KUMAR

İnternette kumar, online kumar, online casino veya sanal kumar olarak adlandırılabilir. Teknolojinin gelişmesi ile internette kumar çeşitleri artmaktadır. Kumar çeşitliliğinin fazla olması, evden kolayca oynanabilir olması, başka kişilerle sosyalleşme imkanları sağlaması, kolay ulaşılabilirliği, kimliğini gizleyebilmesi, yer ve zaman açısından rahat olması gibi durumlar internetten kumar oynamayı daha cazip hale getirebiliyor. Çevrim içi kumar oynama nedenleri arasında yüksek heyecan duygusu, kolay yoldan para kazanma, kaybettiklerini geri kazanma, sorunlardan kaçma gibi durumlar sayılabilir. Bu bağlamda çevrim içi kumar oynama davranışını arttıran bu sebeplerin bireyler üzerinde fiziksel ve ruhsal olarak olumsuz sonuçlar yarattığı da görülmüştür. Bunlar; uykusuzluk, beslenme bozukluğu gibi fiziksel zararları ve depresyon, stres, aile ilişkilerinde bozulmalar, intihar düşünceleri gibi ruhsal olarak yaşattığı problemler olarak ortaya çıkabilir.

Kumar oynama, bireyin, ailenin, çevrenin üzerinde etkileri olabilecek bir davranıştır. Kumar oyunlarına ulaşmanın kolaylaşmasıyla birlikte oynama davranışı yaygınlaşmaya başlamıştır. Kumar bağımlılığı veya çevrim içi kumar bağımlılığı bireylerin günlük aktiviteleri haline gelebilmekte ve sinsice gelişmektedir. Bireyler zaman içerisinde öz kontrolünü kaybedip maddi ve manevi büyük kayıplar yaşayabilmektedir. Özellikle çevrim içi kumar bağımlılığı hakkında bireylerin ve ailelerin bilgi sahibi olması, farkındalık oluşması, kumara başlamak konusunda koruyucu bir faktör ve tedaviye başlamak konusunda bilinçlendirici bir unsurdur.